Temat miesiąca

Poznanie własnej tożsamości stanowi klucz do samoświadomości.

czytaj

Radość życia

Radość życia, radowanie się dniem codziennym, każdą chwilą. Tu i teraz.

czytaj

Letnie refleksje

Jeden z filozofów kiedyś powiedział :
„W momencie, w którym zaczynamy do kogoś mówić... umieramy”

czytaj

Ostatnio zajmowałam się starymi dokumentami, z których część sięga połowy XIX wieku. Można w nich zauważyć przede wszystkim niezwykle staranną formę. Równe pismo (kaligrafia), przejrzysta treść, dbałość o szczegóły i przestrzeganie obowiązujących formuł grzecznościowych.

czytaj

Decyzyjność

W świecie powszechnej kontestacji autorytetów, na których zwykły śmiertelnik mógłby się oprzeć, pozostaje mu jedyne wyjście: oprzeć się na samym sobie.

czytaj

Manifesto mówi o znaczeniu alchemii duchowej. O świecie bez konfliktów, bez waśni, bez wojen, o którym wszyscy śnimy, marzymy. Jak to zrealizować?

czytaj

Znaczenie żywiołu ziemi

„Ziemia uczy nas więcej o nas samych niż można wyczytać z książek. Dlatego, że stawia opór, nie poddaje się. Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje siebie. Tylko duch, jeśli tchnie na glinę, może stworzyć człowieka.” - Antoine De Saint-Exupery

czytaj

Znaczenie żywiołu ognia

Powrócimy dzisiaj do tematu roli żywiołów w życiu człowieka: po powietrzu [oddychanie] i wodzie, przyszła kolej na ogień.

czytaj

Znaczenie żywiołu wody

Znaczenie żywiołu wody w rozwoju wewnętrznego potencjału człowieka.

czytaj

Rola oddechu

O ile ważne są nasze myśli i intencje, to niemniej ważne jest dobre samopoczucie i zdrowie. Zwróćmy naszą uwagę na zdrowie i czynniki warunkujące jego dobry stan w aspekcie fizycznym. Czynniki te to przede wszystkim oddech i pokarm.

czytaj

Od zawsze człowieka pociągało to, co nieznane. Takim zjawiskiem jest „Tajemniczy ruch Różokrzyżowców”, definiowany jako „faza europejskiej kultury pomiędzy Renesansem i tak zwaną rewolucją naukową siedemnastego stulecia”.

czytaj

Zmiana

Co rozumiem przez Zmiany? Jakie mają dla mnie znaczenie? Czy jestem na nie otwarty, czy też ich unikam? Dlaczego?

czytaj

Wspólnota

Wieloletnie obserwacje zachowań różokrzyżowców utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że A.M.O.R.C. jest szczególną zbiorowością ludzi, których łączy trwała więź duchowa.

czytaj

Pożegnanie lata

Roczny cykl przemian zatacza swój bieg. I oto 22/23 września, na półkuli północnej, stoimy znowu w przeddzień dnia, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi; jest to równonoc jesienna, ekwinokcjum.

czytaj

Powróćmy w tym miejscu do roli osobistego Notatnika studyjnego w procesie rozwoju osobistego.

czytaj

Równowaga i spokój.

Poznanie mechanizmu i sposobu kontroli wewnętrznych sil energetycznych pozwala na zachowanie ich w równowadze, na korzystanie z ich potencjału lub na oddziaływanie w momentach kryzysowych.

czytaj

Listopad

Listopad to miesiąc zadumy. Nad tym, co przemija, nad tymi, co odeszli.

czytaj

Jak rozumiem rozwój róży poprzez krzyż?

czytaj

„Złoty krzyż oznacza drogę, na którą wstępuje się poprzez krzyż.[...]" Przytoczona tu garść informacji, ma na celu lepsze zrozumienie przez nas rzeczywistości Zakonu A.M.O.R.C.

czytaj

Energia pieniądza

Zastanawiając się nad specyficznymi postaciami energii, z którymi na co dzień mamy do czynienia, i zasadami jej zachowania proponujemy zatrzymać się nad szczególną postacią energii, jaką jest Pieniądz, a której opanowanie sprawia nam powszechnie dużo trudności.

czytaj

Kreatywność

Dlaczego różokrzyżowiec jest kreatywny? Bo jest gotowy podjąć każde twórcze działanie. A tym samym, jest zdrowym elementem ludzkiej społeczności i motorem popychającym ją do rozwoju.

czytaj

Wybory podejmowane rodzą odpowiedzialność. To jedyna droga zdobycia samodzielności, bez słuchania podpowiedzi innych osób w sprawie decyzji do podjęcia.

czytaj

Kształcenie i rozwój

Zatrzymajmy się przez chwilę nad rolą kształcenia ciągłego, które staje się w XXI wieku wymogiem zarówno w skali społecznej jak w skali jednostki.

czytaj

Sztuka świętowania

Grudzień to miesiąc szczególnych wpływów kosmicznych: misterium łączności Nieba i Ziemi w dniach między 22 a 30 grudnia.

czytaj

Troska o zdrowie

"Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz." - przed laty zauważył Jan Kochanowski.

czytaj


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*