Temat miesiąca

Czasami nasz świat wewnętrzny wypełniony jest wyłacznie własnymi troskami i zainteresowaniami. Czy naprawdę nie oczekujemy zbyt wiele od Boga, od świata, od Różo-Krzyża?

Czytaj

"Tego, co skończone, nie dyskutuj; tego, co trwa, nie zlecaj poprawiać; tego, co było, nie oceniaj."

Dialogi, Konfucjusz

Czytaj

Pamiętajmy, że naszym celem, celem każdego różokrzyżowca jest lśnienie własnym, wewnętrznym światłem, a nie światłem odbitym. Nie szukajmy aprobaty w innych. Nie traćmy energii na wyłapywanie odbitych promyków, refleksów, okruchów uznania. Nie starajmy się przypodobać ani na siłę upodobnić do innych, bo stracimy niepowtarzalną szansę na odkrycie i rozpalenie własnego światła. Skupmy się na własnych możliwościach i na pełnym ich wykorzystaniu dla dobra nas samych i wszystkich, którzy nas otaczają.

Czytaj

To, co gąsienica nazywa końcem świata, mistrz nazwie motylem - "Iluzje" Richard Bach.

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim nowy cykl. Kiedy symbolicznie skończy się pewien etap, kiedy zamkniemy sprawy i zakończymy jeden cykl, stajemy się gotowi na NOWE.

Czytaj

Poznanie własnej tożsamości stanowi klucz do samoświadomości.

Czytaj

 
Zatrzymaj się, zadbaj o szczegóły!

Ostatnio zajmowałam się starymi dokumentami, z których część sięga połowy XIX wieku. Można w nich zauważyć przede wszystkim niezwykle staranną formę. Równe pismo (kaligrafia), przejrzysta treść, dbałość o szczegóły i przestrzeganie obowiązujących formuł grzecznościowych.

Listy pisane odręcznie mają równą wysokość liter, pismo niekiedy pochyłe, ale bez skreśleń czy krzywych linijek. Ortografia bezbłędna.

Fotografie wystudiowane, staranne, można powiedzieć artystyczne. Im bliżej naszych czasów – oczywiście bardziej migawkowe.

Czemu o tym wspominam? Wydaje mi się, że przez nieustanny pośpiech zatraciliśmy wartość chwili, poczucie jakości życia i jego głębi. Przecież tamci ludzie też mieli swoje kłopoty, obowiązki zawodowe, liczne rodziny, często rozdarte wydarzeniami wojennymi, a mimo to potrafili zatrzymać się w biegu i skupić na tym, co istotne.

Studia różokrzyżowe uczą nas, że należy zwracać uwagę na szczegóły. Stopień po stopniu, zgłębiając swą własną naturę, poznajemy ją coraz lepiej. Uczą, że warto dostrzec różnorodne odcienie zieleni w liściach drzew, zmienne barwy w aurze palącej się świecy, wychwytywać dźwięk poszczególnych instrumentów w gamie orkiestry. Uczą umiejętnej organizacji własnego czasu i wartościowania życiowych priorytetów. Dają nam radość poznania.

Przeczytajmy, co o tej radości mówi Cogito w Internecie:

Doceń to, co masz,
więc przede wszystkim czas,
dany tylko raz.
I życie - największy skarb,
najcenniejszy dar,
pokaż, że jesteś go wart.
Patrz na ludzi sercem,
a zobaczysz o wiele, wiele więcej.
Nie bój się błądzić,
nie próbuj pochopnie sądzić,
walcz o to co kochasz - byle śmiało,
do szczęścia potrzeba tak mało.
Znajdź radość w świeżości poranka,
dziecięcym uśmiechu, każdym oddechu.
Ciesz się śniegiem, tęczą, deszczem
i tym, że jesteś.
Zbieraj wspomnienia, życiowe doświadczenia,
doceń cud istnienia.
Odrzuć lęki i obawy,
po cóż życie marnotrawić.
Wszak co ma być i tak będzie,
rozkoszuj się szczęściem.
Nie marudź, nie zrzędź, nie pytaj,
radość życia w locie chwytaj,
serdecznie ją przywitaj.
Zaproś do swojej duszy,
niech obojętności mury skruszy,
w sercu się rozgości,
pozwól zaczarować się miłości.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*