Temat miesiąca

Lustro

Przejrzała się w liściu
O lustro kwiatów lśniący liść
Przejrzała się w niebie
O lustro ziemi czarną chmurą podbite
Przejrzała się w dłoni
O lustro przyszłości wyroczne [...]   
                    

"Lustro"Julia Hartwig

czytaj

Być Różokrzyżowcem

Christian Bernard powiedział kiedyś:

"Po pierwsze, musimy być w harmonii z samym sobą, musimy dojść do tego, aby zaakceptować siebie. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, to nigdy nie porównywać się z innymi, ponieważ w momencie, w którym to robimy, wtedy oceniamy siebie jako gorszych lub uważamy siebie za wyższych, w wyniku czego rodzi się albo kompleks niższości, albo zawyżone ego. W obydwu przypadkach rezultatem jest stan dysharmonii. Aby tego uniknąć, najlepiej zacząć od zasady, że każdy z nas jest wyjątkową istotą i że ta wyjątkowość nadaje nam wartość w oczach Boga, jak również w oczach ludzkości, dlatego powinniśmy trzymać się własnego standardu, porównywać się tylko z samym sobą - to jest klucz do naszej ewolucji duchowej."

czytaj

Poszukując odpowiedzi

Czasami nasz świat wewnętrzny wypełniony jest wyłacznie własnymi troskami i zainteresowaniami. Czy naprawdę nie oczekujemy zbyt wiele od Boga, od świata, od Różo-Krzyża?

czytaj

W poszukiwaniu celu.

"Tego, co skończone, nie dyskutuj; tego, co trwa, nie zlecaj poprawiać; tego, co było, nie oceniaj."

Dialogi, Konfucjusz

czytaj

Pamiętajmy, że naszym celem, celem każdego różokrzyżowca jest lśnienie własnym, wewnętrznym światłem, a nie światłem odbitym. Nie szukajmy aprobaty w innych. Nie traćmy energii na wyłapywanie odbitych promyków, refleksów, okruchów uznania. Nie starajmy się przypodobać ani na siłę upodobnić do innych, bo stracimy niepowtarzalną szansę na odkrycie i rozpalenie własnego światła. Skupmy się na własnych możliwościach i na pełnym ich wykorzystaniu dla dobra nas samych i wszystkich, którzy nas otaczają.

czytaj

Nowy Rok, nowy cykl...

To, co gąsienica nazywa końcem świata, mistrz nazwie motylem - "Iluzje" Richard Bach.

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim nowy cykl. Kiedy symbolicznie skończy się pewien etap, kiedy zamkniemy sprawy i zakończymy jeden cykl, stajemy się gotowi na NOWE.

czytaj

Poznanie własnej tożsamości stanowi klucz do samoświadomości.

czytaj

Radość życia

Radość życia, radowanie się dniem codziennym, każdą chwilą. Tu i teraz.

czytaj

Letnie refleksje

Jeden z filozofów kiedyś powiedział :
„W momencie, w którym zaczynamy do kogoś mówić... umieramy”

czytaj

Ostatnio zajmowałam się starymi dokumentami, z których część sięga połowy XIX wieku. Można w nich zauważyć przede wszystkim niezwykle staranną formę. Równe pismo (kaligrafia), przejrzysta treść, dbałość o szczegóły i przestrzeganie obowiązujących formuł grzecznościowych.

czytaj

Decyzyjność

W świecie powszechnej kontestacji autorytetów, na których zwykły śmiertelnik mógłby się oprzeć, pozostaje mu jedyne wyjście: oprzeć się na samym sobie.

czytaj

Manifesto mówi o znaczeniu alchemii duchowej. O świecie bez konfliktów, bez waśni, bez wojen, o którym wszyscy śnimy, marzymy. Jak to zrealizować?

czytaj

Znaczenie żywiołu ziemi

„Ziemia uczy nas więcej o nas samych niż można wyczytać z książek. Dlatego, że stawia opór, nie poddaje się. Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje siebie. Tylko duch, jeśli tchnie na glinę, może stworzyć człowieka.” - Antoine De Saint-Exupery

czytaj

Znaczenie żywiołu ognia

Powrócimy dzisiaj do tematu roli żywiołów w życiu człowieka: po powietrzu [oddychanie] i wodzie, przyszła kolej na ogień.

czytaj

Znaczenie żywiołu wody

Znaczenie żywiołu wody w rozwoju wewnętrznego potencjału człowieka.

czytaj

Rola oddechu

O ile ważne są nasze myśli i intencje, to niemniej ważne jest dobre samopoczucie i zdrowie. Zwróćmy naszą uwagę na zdrowie i czynniki warunkujące jego dobry stan w aspekcie fizycznym. Czynniki te to przede wszystkim oddech i pokarm.

czytaj

Od zawsze człowieka pociągało to, co nieznane. Takim zjawiskiem jest „Tajemniczy ruch Różokrzyżowców”, definiowany jako „faza europejskiej kultury pomiędzy Renesansem i tak zwaną rewolucją naukową siedemnastego stulecia”.

czytaj

Zmiana

Co rozumiem przez Zmiany? Jakie mają dla mnie znaczenie? Czy jestem na nie otwarty, czy też ich unikam? Dlaczego?

czytaj

Wspólnota

Wieloletnie obserwacje zachowań różokrzyżowców utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że A.M.O.R.C. jest szczególną zbiorowością ludzi, których łączy trwała więź duchowa.

czytaj

Pożegnanie lata

Roczny cykl przemian zatacza swój bieg. I oto 22/23 września, na półkuli północnej, stoimy znowu w przeddzień dnia, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi; jest to równonoc jesienna, ekwinokcjum.

czytaj

Powróćmy w tym miejscu do roli osobistego Notatnika studyjnego w procesie rozwoju osobistego.

czytaj

Równowaga i spokój.

Poznanie mechanizmu i sposobu kontroli wewnętrznych sil energetycznych pozwala na zachowanie ich w równowadze, na korzystanie z ich potencjału lub na oddziaływanie w momentach kryzysowych.

czytaj

Listopad

Listopad to miesiąc zadumy. Nad tym, co przemija, nad tymi, co odeszli.

czytaj

Jak rozumiem rozwój róży poprzez krzyż?

czytaj

„Złoty krzyż oznacza drogę, na którą wstępuje się poprzez krzyż.[...]" Przytoczona tu garść informacji, ma na celu lepsze zrozumienie przez nas rzeczywistości Zakonu A.M.O.R.C.

czytaj

 
Lustro

Przejrzała się w liściu
O lustro kwiatów lśniący liść
Przejrzała się w niebie
O lustro ziemi czarną chmurą podbite
Przejrzała się w dłoni
O lustro przyszłości wyroczne [...]   
                    

"Lustro"Julia Hartwig

Niby nic wyjątkowego. Idealnie gładka tafla szkła powleczona z jednej strony srebrem. Pozwala na odbicie światła. Jakość lustra jest dziś doprowadzona prawie do perfekcji, do tego stopnia, że samo lustro staje się niezauważalne, a widzimy w nim jedynie odbicie rzeczywistości, które czasem trudno odróżnić od prawdziwego obrazu. Patrząc w lustro widzimy siebie samych. Niekiedy mamy wrażenie, że nasze odbicie żyje. A z drugiej strony, lustro to coś tajemniczego, brama do innego świata, gdzie wszystko niby jest takie same, a jednak odwrócone. Wiąże się z nim wiele przesądów. Jest tematem wielu utworów.

Już w pierwszych monografiach na drodze Różo-Krzyża, członkowie naszego Zakonu stykają się z symbolem lustra. Pojawia się ono niepozornie, jakby mimochodem, i prawie bez dodatkowych wyjaśnień. Ale będą mieli z nim do czynienia przez cały okres rożokrzyżowej nauki. Dlaczego? Jaka jest jego rola i co sobą reprezentuje? Czego symbolem jest lustro? Myślę, że każdy mistyk pewnego dnia zaczyna zastanawiać się nad jego znaczeniem i szuka własnej odpowiedzi.

Lustro jest przedmiotem posiadającym właściwość odbijania promieni światła. Dzięki niemu możemy nie tylko zobaczyć odbicie samych siebie, ale i naszego otoczenia, a nawet gwiazd. Co to oznacza? To znaczy, że nasza świadomość może ujrzeć w lustrze odbicie naszej własnej interpretacji świata.

Spoglądając w nie, patrzymy na odbity w nim świat, ale postrzegamy go i interpretujemy w najbardziej osobisty sposób. Każdy z nas inaczej, odmiennie. Na ekranie własnej świadomości, na podstawie własnych doświadczeń, własnej dojrzałości.

Ale czy tylko lustro jest w stanie nam pokazać nasze odbicie? Czy są inne przedmioty, które mają taką samą lub podobną cechę?

Czy na przykład książka i zawarta w niej opowieść nie mają takiej zdolności? Litery spisane rzędem, jedne po drugich, tworzą słowa, zdania i rozdziały. Tylko my jesteśmy w stanie przekształcić te znaki w myśli i obrazy i zobaczyć je w zwierciadle naszej świadomości. Zapisane idee, przemyślenia, historie lub przygody pobudzają nasz umysł do tworzenia własnych światów, miejsc i przygód, czasem fantastycznych i niesamowitych, prawdziwych lub nie, ale będących ich odbiciem lustrzanym, niby podobnym, a jednak innym, bowiem wytworzonym przez naszą własną świadomość i przeżywanym przez nas jak prawdziwe.

Gdy szukamy odpowiedzi na jakieś pytanie lub zagadnienie w tekstach, monografiach lub dyskusjach, i gdy wreszcie ją znajdujemy, to ta odpowiedź lub rozwiązanie jest dla nas odblaskiem światła wiedzy, odbijającym się niczym w zwierciadle, w naszej świadomości, potrzebnym nam do zrozumienia nas samych i naszej własnej wizji i interpretacji świata wokół nas. A nasz świat wewnętrzny, czy też jest odbiciem świata realnego? A zatem, gdzie jest ów realny świat? Tu czy tam?

Wielu zadaje sobie to pytanie. Lecz jedno jest pewne, jeżeli chcemy zmienić albo wpłynąć na własne odbicie w lustrze, możemy to uczynić jedynie w świecie realnym. Nie na odwrót. Może właśnie po to tutaj jesteśmy. Droga, poprzez działanie, przez czyny, wzloty i upadki, poprzez naszą własną rzeczywistość. Nie inaczej. Bowiem to tutaj istnieje struktura i materia niezbędne do naszego działania. Pasywna, czekająca na nasze czyny, akcje i reakcje. Dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić esencję i istotę obserwatora patrzącego w lustro, czyli nas samych.                   

Lumosis F.R.C.


Add comment

Required fields are marked with *. Every comment is subject to approval.

Author*

Website

Comment*